Головна » Статті » Проза » ІМХО |
На краю землі, де перетинається паралель з меридіаном, є місцина з досконалим світоустроєм - Покровка. На крайньому сході Покровки маленька Молдаванка притулилася до Догмарівської балки. Як Білий Ніл зустрівшись з Голубим Нілом перетворюється на Великий Ніл, так Догмарівська балка, зустрівшись з Богданівською балкою, перетворюється на Велику Сірогозьку балку, одну з найбільших балок Північного Причорномор’я. Уздовж балки три вулиці біжать паралельно екватору зі сходу на захід. На дев’ятому кілометрі цей біг перепиняє меридіанна вуличка, геометрія якої відображена в назві – Матня. Її городи полощуть ноги у невисихаючій калюжі - безіменній затоці Сірогозької балки. Споконвіку в поті чола свого покровчани добували хліб насущний, плодилися і розмножувалися, славили Бога, ідолам не поклонялися, не призивали Бога свого всує, відпочивали, шанували, не вбивали, прелюбів не чинили, не крали, неправдиво не свідчили, не жадали ні ослів, ні рабів. І молили, щоб було так нині, і прісно, і навіки віків. * * * Згідно з теорією комунізму, досконалий такий світоустрій, в якому знаряддя і продукти праці належать державі. Просвітленим головам не бракувало політичної волі для втілення теорії в практику, бракувало виконавців. Покровка була втягнута в революційну війну за комунізм. Настав кінець „нині і прісно, і навіки віків”. Ми вже обговорили деякі проблеми індустріалізації на прикладі створення радянського трактора за американськими зразками [URL=https://durdom.in.ua/uk/main/article/article_id/26090/user_id/1506.phtml]Трактат про трактор[/URL] Поговоримо про деякі проблеми модернізації села. І тут змагання економіки Радянського Союзу з економікою США було таким же успішним, як змагання Еллочки Щукіної (Людоїдочки) з американською мільярдеркою Вандербільдихою.
В СРСР створювалася потужна, неефективно керована промисловість, яка потребувала великої кількості некваліфікованих робітників. У 1927 – 1930 рр. питома вага вихідців з села в комплектуванні робочої сили промисловості складала 40 %, у 1931 – 1932 рр. – 65 %, у 1933 – 1937 рр. - 54 %. У 1931 році було ліквідоване безробіття. Кількість міського населення перевищила показники 1913 року і продовжувала щороку збільшуватися на 1,5 – 2,0 млн. чол. Перешкодою стрімкій індустріалізації став голод. На початок 1928 року у всіх містах СРСР була введена карткова система на продукти харчування. У 1928 році сільське господарство вийшло на довоєнні показники: посівні площі склали 94,7 %, а валовий продукт - 91,9 % від показників 1913 року, але товарна частка зерна (та, що надходила на ринок) у 1928 році складала лише 10,3 млн. тон, тоді як у 1913 було 21,3 млн. тон. Ліквідація великих і зменшення кількості середніх землеволодінь, які до революції забезпечували 70 % товарного зерна, привели до зменшення майже вдвічі кількості зерна на продаж при порівнюваному загальному зборі зернових. Значна частка продуктів харчування, вироблених у дрібних господарствах, йшла не на ринок, а на вигодовування худоби і птиці та покращання харчування самих селян.
Діяв закон Чаянова: „Всяке сільське трудове господарство має природну границю своєї продукції, яка визначається співрозмірністю напруженості річної праці сім’ї зі ступенем задоволення її потреб. Межею селянських зусиль є задоволення потреб сімейного харчування”. Наслідком дії цього закону в СРСР стало скорочення товарного виробництва продуктів харчування як при примусовому вилученні продуктів праці (продрозверстка), так і при заохочувальному підвищенні цін на продукти харчування (НЕП). Виходом з ситуації могла б стати механізація сільської праці. Але дрібні селянські господарства не мали ні коштів для закупівлі сільськогосподарської техніки, ні бажання кооперуватися для її придбання.
Партійне керівництво країни мало єдино вірну теорію і політичну волю для її реалізації. Колективізація дозволяла укрупнити і механізувати господарства, зменшити споживання продовольства сільським населенням, покращити забезпечення продовольством міського населення. У 1930 році в колгоспах і радгоспах працювали 200 тисяч тракторів, на кінець 1937 року - 345 тисяч тракторів і 129 тисяч комбайнів радянського виробництва. Державні машинно-тракторні станції (МТС) на договірних засадах обслуговували колгоспи. Результати радували, проблема забезпечення міст продовольством була вирішена, з 1 січня 1935 року відмінені картки на хліб, у жовтні – картки на м’ясо, жири, овочі. Все більше зерна йшло на експорт – уряд мав надію збільшити надходження валюти для закупівлі технологій і обладнання для промисловості. Комуністична ідеологія довела свою життєздатність і готувалася завоювати світ. Через створений у березні 1919 року Третій Комуністичний Інтернаціонал налагоджувалися канали вивозу золота з Росії для фінансування світової революції. Майже всі новозбудовані підприємства мали подвійне призначення – крім автомобілів, тракторів, паровозів вони випускали гармати, військові літаки, бронетехніку. Робітники МТС стали резервом, який можна було будь-якої миті мобілізувати на війну.
На цій переможній комуністичній ноті ми з Вами повернемося до дорогої моєму серцю степової Покровки. Адміністративно-територіальне підпорядкування Покровки часто змінювалося. Це дещо затруднює пошук статистичних даних. До 1923 року вона входила до Нижньосірогозької волості Мелітопольського повіту Таврійської губернії, з 1923 до 1932 року – до Мелітопольської округи Катеринославської губернії, з 1932 року – до Дніпропетровської області. У 1921 – 1923 рр. тут було проведено розподіл землі, на кожного їдока виділялося від 2,5 до 3,25 десятин (2,73 - 3,55 га) землі. Менше 10 % одержаних від радянської влади земельних наділів передавалися в оренду, решта оброблялася власниками. У моноліті комуністичної теорії знайшлися нірки і шпарки, придатні для порівняно безбідного життя селян, далеких від будь-яких ідеологій і революцій. Але вони недовго розкошували на ситних харчах, добутих власною працею. Пересидіти революційні перетворення не вдалося нікому.
До 1 січня 1928 року наша округа виконала план хлібозаготівлі на 67,6 % (ринкові ціни на зерно були майже вдвічі більші за державні закупівельні). В цьому ж році почалася непотрібна з точки зору здорового селянського глузду колективізація. На 1 жовтня 1931 року Мелітопольська округа відзвітувала про повну колективізацію. У 1929 році в Покровці були створені три колгоспи. Мої веселі земляки з Молдаванки назвали свій колгосп „Червоне дишло”. Згодом колгоспи були об’єднані в один колгосп імені Куйбишева, уродженця Омська, члена Політкомісії ЦК по боротьбі з байсько-куркульським опором в Узбекистані. Держава карала колгоспи за невиконання плану хлібозаготівлі припиненням виділення промислових товарів, забороною на будь-яку торгівлю, безспірним стягненням хліба, стягненням м’ясних штрафів, виключенням з колгоспу ледарів з примусовим вилученням у них хліба, виселенням до Сибіру. А плани не виконувалися! Після виходу постанови Центрального Виконавчого комітету та Ради Народних комісарів СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності» від 7 серпня 1932 р. у Дніпропетровській області на 1 листопада було засуджено за крадіжки хліба 3973 людини, з них до розстрілу — 112. Від 1 листопада до 5 грудня засуджено 1242 людини, з них до розстрілу — 62, до ув’язнення на строк від 5 до 10 років — 480. Крадіжкою хліба вважалося навіть зрізання колосків на присадибній ділянці. Не дивлячись на те, що урожай зернових був звичайним для цих місць (у 1932 році – 6,1 ц/га, у 1933 році – 8,9 ц/га), вилучення зерна „під мітлу” для державних поставок стало причиною голоду. Цілими сім’ями люди кинулися рятуватися в містах. Зовсім поряд з 1927 до 1937 року будувався Дніпрельстан. Покровчани, серед яких була і Софія, рідна сестра моєї бабусі, подалися на новобудову. Можливо, вона тут серед новоявлених пролетарок, які потрапили в кадри хроніки - з носилками, тачками, лопатами. Радянська влада звільнила жінку від хатнього рабства і долучила до великої справи будівництва комунізму.
З коментарів Ланецкий Для рассуждений о размерах наделов необходимо знать некоторые особенности землепользования в России до революции. В соответствии с Указом об освобождении крестьян было введено общинное земледелие по всей территории империи, кроме средней Азии, кавказа.
Вот замечательная карта, которая показывает распределение земель Крупные и средние хозяйства имели место быть в зоне действия указа 1864 года на основе приобретения наделов и их консолидации.
В 46 губерниях Европейской России, за исключением казачьих земель, на общинном праве землёю владели в 1905 г. 135 315 общин (81,1%), 8 680 796 дворов (76,1%). В их пользовании находилось 91 220 973 десятин надельной земли (81,7%). Подворное землевладение имело следующие показатели: 31 858 общин, 2 735 059 дворов, 20 446 189 десятин.
В южных губерниях, степных и чернозёмных, происходила борьба между общинным и подворным землевладением. На западе чернозёмной полосы (в Полтавской губернии) преобладало подворное землевладение, а к востоку общинное землевладение становилось господствующим. В степной Новороссии, сравнительно недавно заселённой выходцами из центральных губерний, преобладало общинное землевладение. Однако община здесь не имела вековых традиций и не отличалась прочностью.
В северных, центрально-промышленных, средневолжских и нижневолжских губерниях, а также в Заволжье господствовало общинное землевладение. В губерниях Оренбургской, Астраханской и Казанской в 1905 г. не было зафиксировано общин с подворно-наследственным землевладением. В Московской губернии были отмечены только две такие общины (очень небольшие).
Еще раз повторю.
Петрович 16.07.2017 12:34:33 Нинішнє розпаювання колгоспної землі не мало ніякої логіки.
Лukashenko 16.07.2017 13:24:27 1861 года? Раскрепощение крестьян?
Тут Вы ошибаетесь. Т.к. не знаете о "козацком земельном праве".
Петрович 17.07.2017 13:07:44 Відголоском давніх традицій залишилися чамури - виконання громадою важких, трудомістких робіт В любом случае это отголоски тюрского наследия. Петрович 17.07.2017 12:17:02 В сухому залишку - потік російських підданих переселяється в Бессарабію, поближче до Балкан, щоб стартувати туди за наказом цариці. Наверное нв Буджак. Бессарабия (основная ее часть - присоединены только в 1812 году. Потемкина давно уже не было в вых. Да и София уже умом тронулась... Смотрите.
Петрович 17.07.2017 15:28:13 Можливо від ногайців, які ще залишалися біля Мелітополя приблизно до 1820 року, доки остаточно не виселилися в Туреччину.
Наши болгары манжей называют не еду, а лечо. Во всех домах ее летом готовят и ставят в погреб.
Петрович Цікавою була спроба Столипіна запровадити приватне землеволодіння і мізерна кількість сміливців, які зважилися вийти зі своїм наділом з общини. Бунти і еміграція були відповіддю селян на малоземельність.
Ви мислите глобально, а я шукаю місце Покровки у всесвітніх потоках. Є імператриця Катерина ІІ, упевнена в своїй жіночій невідпорності. Наслідок - штабелі коханців і анекдоти про шаленство матки. Також імператриця вважала себе європейською царицею. Разом з австрійським імператором Йосипом ІІ планували "грецький проект” - звільнення Балкан від турецького варварства і відновлення Грецької держави. Коханець Катерини Григорій Потьомкін виявився закоханим не в неї, а в майбутню Софію Потоцьку і налаштувався разом з Софією в правителі Грецького царства. В сухому залишку - потік російських підданих переселяється в Бессарабію, поближче до Балкан, щоб стартувати туди за наказом цариці. Потік європейських підданих переселяється в Північне Причорномор'я, щоб підтвердит статус європейськості російської цариці. Покровка опиняється на перехресті.
1790 р. - в межиріччі річок Молочної і Берди до залишків місцевих племен ногайців заселяють ногайців з Кавказу і в 1807 - 1808 рр. - ногайців з Бессарабії (на площу 400 тис. га).
Чому? Можливо через посушливий клімат, без взаємодопомоги не вижити. Відголоском давніх традицій залишилися чамури - виконання громадою важких, трудомістких робіт. Коли хтось кликав на чамур, відмовитися було неможливо. В повну силу проявлялося вроджене соціальне - радість спільної праці і спільного відпочинку, власна захищеність приналежністю до громади.
Відкрию тайну - Ви кидаєте кілька речень, а я потім довго вишукую в інеті матеріали по темі, співставляю між собою, зі вже прочитаним раніше, зі спогадами. Питання січового земельного права - перегорнута сторінка пошуків. Навколо Агайманського поду, на якому закінчується Сірогозька балка, випасали свої табуни ногайці. Січовиків у нашій глибинці не було. Сухий безводний степ. В наших копанках коропів не розводили - солонкувата вода на глибині від 18 м і більше. Я ще застала і дитиною покаталася на каруселі, яку крутили кілька людей, опускаючи здоровенне дерев'яне цебро в криницю і піднімаючи її нагору. На дитячий розум то була велетенська споруда для дитячої розваги.
Мої предки прикочували в Бессарабію при Катерині ІІ, а перебралися в Покровку у 1861 році. Мали по півгектари городу від хати до балки та земельний наділ за балкою. Тітка пробувала вчити лічбі молдавською мовою та й покинула. Непотрібна екзотика, передана прабабою бабі, а та своїх дітей навчала. Та від батькового роду залишилася в словнику манжа - їжа болгарською. І спогад, що доки діти малі, жили бідно, як діти виростали - безбідно. Діти повторювали той самий шлях від бідно до безбідно. І що з них візьмеш про землеустрій - забуто все.
ланецкий 17.07.2017 15:53:33 от прабабки дошли и молдавские и болгарские слова То різні прабабки. Батьків рід з Приазовського району, там є кілька болгарських сіл біля їхнього українського села. Прийшли теж з Бессарабії, але назву їхнього містечка чи села ні на карті, ні в інеті не знайшла. ланецкий 17.07.2017 15:53:33 Гагаузы говорят на языке огузской группы, практически на турецком. Я не здивуюся. Стільки намішано в нашому суржику, що Яків Кутовий відпочиває. | |
Переглядів: 266 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |