Головна » Статті » Проза » ІМХО |
Що в Україні золото і що в Китаї яшма
Я високо в горах ночую в зруйнованім храмі.
Так близько зірки мерехтять, що рукою подати до них.
Боюся порушити тишу земними словами.
Не смію завадить розмові богів неземних
("Храм на вершині гори" Лі Бо, 702 - 762 р.р.)
Протягом тисячоліть на кращих зразках давньої і сучасної літератури китайські діти вчилися читати, писати, говорити, поважати свій народ, любити і захищати свою землю. Збережені найдревніші писемні пам"ятки - ціннісні орієнтири еволюції народу, становлення його культури, духовності.
Ми говоримо золоте серце, золоті руки, золота голова, золоті слова. У китайців еквівалентом найвищої цінності є не золото, а яшма. Відполіровані диски з яшми були сімейними і державними реліквіями. Почну свою розповідь з давньої легенди про яшму - зразок ставлення пересічного китайця до своєї держави.
Одного разу, а точніше між 757 і 690 роками до нашої ери, Бянь Хе, уродженець князівства Чу, знайшов на горі Цзіншань яшмову брилу.
Розуміючи величезну цінність своєї знахідки, він приніс її в дарунок чуському князю Лі-вану. Той не повірив, що перед ним безцінна яшма і наказав відрубати зухвальцю ліву стопу.
Минув час. Князем Чу став У-ван. Бянь Хе, розуміючи величезну цінність знахідки, приніс її в дарунок новому князю. Але цей теж не побачив у звичайній брилі дорогоцінну яшму і наказав відрубати зухвальцю праву стопу.
Скалічений Бянь Хе сидів зі своєю яшмою біля підніжжя гори Цзіншань і гірко плакав. Його запитали, чому він плаче. "Я плачу не тому, що залишився без ніг, а тому, що чесну людину обізвали брехуном, а дорогоцінну яшму - назвали каменюкою".
Минув час. Князем Чу став Хуейвень-ван. Він взяв у Бянь Хе в дарунок брилу і наказав майстрам її відполірувати. Тут всі побачили, що ця яшма - воістину безцінний скарб
З 298 до 266 року до нашої ери дорогоцінною яшмою володів Хуейвень-ван - правитель з Чжао. Слухи про надзвичайну красу яшми дійшли до Чжаосянь-вана, правителя князівства Цінь. П'ятнадцять міст свого князівства запропонував він за цю яшму Хуейвень-вану. Радник Хуейвень-вана Лінь Сунжу привіз яшму новому господареві і тут з жахом дізнався, що той не збирається виконувати домовленість. Щоб повернути яшму законному господареві, Лінь Сунжу пішов на хитрість - сказав, що помітив на яшмі тріщину, і попросив дати йому яшму, щоб показати дефект. З яшмою в руках він відбіг до кам'яної стіни і пригрозив, що розіб'є яшму, а потім покінчить з собою, якщо йому не дозволять з яшмою покинути ціньські володіння. У ті варварські часи вірність, відданість, відвага і розум цінувалися більше, ніж зараз Лінь Сунжу дозволили повернутися додому з дорогоцінною реліквією.
Прошу вибачення за приземленість подальшої розповіді. В перші місяці після встановлення помаранчевої влади була зроблена спроба боротьби з хабарництвом і здирництвом. До чиновника (і не тільки чиновника) після відвідувача заходили в кабінет "уповноважені особи" і за допомогою ультрафіолету виявляли купюри з написом "ХАБАР". Всі хабарники відразу заговорили про маленькі зарплати і пенсії та неможливість гідно прожити на легальні доходи. Щоб виправити ситуацію,було терміново скликано профспілкові збори з порядком денним "Про недопущення випадків хабарництва". Перед трудовим колективом вперше виступив недавно прийнятий на роботу юрист. Він змалював серйозність ситуації, яка могла викосити наші ряди гірше пошесті, і провів інструктаж, як себе вести, коли тебе впіймали на гарячому. Ніякого містичного посівання чи богоугодного колядування - благодійна допомога на потреби рідної установи. Керівникам порадили завести "Журнали обліку благодійних внесків", в які записувати по закінченню робочого дня суми пожертв.
Юрист виявився докою в хабарницьких справах, бо далі за його кваліфікованою порадою було ліквідовано рахунок у банку, на який добровільно-примусово надходили благодійні внески за обов"язкові безоплатні послуги. Надалі гроші потекли на рахунок приватного благодійного фонду, добратися до якого руки короткі у контролерів, ревізорів, прокурорів і податківців.
Плакала наша яшма.
ПС. Золота голова просто юриста зробила його заступником директора з юридичних питань
| |
Переглядів: 358 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0 | |