Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Проза » ІМХО

Червона Шапочка як внутрішня справа Сірого Вовка

Територія Казахстану складає близько 2,7 млн. кв. км, населення – 18,7 млн. осіб, ВВП на душу населення - 8528,4 дол.

Територія України  близько 603,5 тис. кв. км, населення – 41,8 млн. осіб, ВВП на душу населення - 3725,6 дол. ).

У 80-х роках минулого століття казахи у загальній чисельності населення складали 38 – 39 %%, зараз - 63,1 %  (росіяни – 23,7 %), у Північному Казахстані росіяни складають більшість.

У 1652 році Блез Паскаль вважав природним, що всі люди ненавидять одне одного, тому вони конфліктують, ворогують, затівають війни. Цивілізація принесла людям блага науково-технічного прогресу, звільнила від виснажливої праці, дала проповідь любові, яка не подіяла на ненависть. Зараз нові проповідники сповіщають, що не любов, а демократично обрані розумні і патріотичні керівники принесуть гармонію в суспільні відносини.

Народ, який обирає то зека, то баригу, то блазня, сам винен у своїх нещастях. Судячи з того, скільки спалахує по всьому світу бунтів, повстань, революцій, народи часто намагаються в недемократичний спосіб виправляти помилки свого демократичного вибору. Революції та військові перевороти понад сто років лихоманять країни Південної і Латинської Америки, партизанські війни спустошують країни Африки, арабські країни позбавляються від своїх диктаторів. Але одержують ще більшу бідність, часто на згарищах і руїнах.

Чому виявляються безуспішними спроби ступити на шлях демократичного розвитку, який веде до добробуту і процвітання. Україні знадобився місяць мирних мітингів, щоб запалали шини. Услід прийшла війна. В Білорусі затяжна революція квітів і надувних кульок закінчилася арештами, тортурами і тихою анексією. Казахстан почав рішуче з перших днів і вже має тисячі арештованих, сотні загиблих і окупаційну армію на своїй землі... Багата земля, чудові люди - живи й радій. Але ж ні! То війна, то революція, то війна, то революція... Що з нами не так?

Доведений факт, що країни, багаті на природні ресурси, як правило, більш тоталітарні, корумповані і погано керовані. Якщо частка експорту первинних ресурсів становить більше 25 % ВВП, ймовірність виникнення громадянських конфліктів більша 33 %, а якщо менше 5 % ВВП —ймовірність конфліктів менша за 6 %.

У 2020 році Україна мала в експорті 29,6 % сировини (руда, чавун, пшениця, кукурудза), Казахстан  - 58,2 % тільки паливно-енергетичних товарів, значну частку до експорту додають руда і зерно, Росія - 42 % тільки паливно-енергетичних товарів, Білорусь експортує те, що не добуває і не виробляє, тому цей показник малоінформативний. Економіка республік СРСР мала сировинну спрямованість, що частково пояснює конфлікти в них після одержання незалежності.

КПРС готувала розпад СРСР і розподіл часток економіки між працівниками партійних органів усіх рівнів. Експлуатація захоплених природних ресурсів (шахти, гірничо-видобувні кар'єри, газові родовища, земля) не тільки збагатила партійну еліту, але й дала політичну владу.

Чиновник, у чиїй волі видача дозволів на доступ до природних ресурсів, робить їх предметом продажу і одержує гроші для купівлі дозволів  для себе і підкупів інших чиновників. Все більше людей втягуються в корупційні схеми і хочуть їх збереження. Найбільш вигідним видом діяльності стає видобування і продаж сировини. Високоінтелектуальна праця не затребувана і погано оплачується.  Ініціативні і компетентні залишають гірше оплачувані галузі і, зрештою, або долучаються до видобування природних ресурсів, або бідніють, або покидають країну. Інтелектуальний потенціал країни в цілому зменшується. У державне управління приходять все менш компетентні люди, до державних інститутів немає довіри, держава втрачає керованість.

В країні швидко формується прошарок дуже бідного населення і прошарок багатіїв. Потрібні століття, щоб навчити багатіїв не хизуватися своїм неправедно нажитим багатством перед людьми, які ледь виживають на мізерні заробітки. Неефективна держава не намагається надати хоча б видимість справедливості нерівному розподілу суспільного багатства. В суспільстві назріває конфлікт між багатими й бідними, який швидко охоплює все суспільство. Так сталося в корумпованій Україні зі злодієм на чолі держави, коли була вбита надія змінити життя на краще, вибудувавши його так, як у Європі. Так сталося в корумпованому Казахстані, коли подвоєна ціна на газ стала вироком для більшості населення. Так сталося в Білорусі, де самообраний самодур на чолі держави не бачив і не міг бачити, що економіка країни занепадає.

Що змінювали революції? Тільки обличчя у владі. Народ проганяв або знищував поганого правителя. На його місце приходив інший і починав керувати з новими дурнями тією ж країною дурнів. Доки діє сировинне прокляття, корупція неминуча. Багатії багатітимуть, біднота біднітиме. Конфлікти розриватимуть країну. Влада ставатиме все більш автократичною. Розумні емігруватимуть туди, де матимуть змогу реалізувати свої таланти.

Що повинна змінити революція? Збільшити податки і, відповідно, зменшити прибутковість у видобувній промисловості, зменшити податки і, відповідно, збільшити прибутковість інших галузей економіки. Закласти в бюджет як можна більше грошей, щоб навчати талановиту молодь у кращих університетах Європи. Лі Куан Ю для цього обрав Великобританію, яка не зманює випускників високими зарплатами і блискучими кар'єрними перспективами. Вони повернуться і змінять країну.

 На закінчення дещо цинічний анекдот про перспективи революцій, навіяний запевненнями повсталих казахів: "Ми зробили висновки з білоруського досвіду." Справді, зробили, відразу почали захоплювати акимати і відділки поліції, псувати поліційний транспорт, сформулювали політичні вимоги.

Отож анекдот. Дві подруги домовилися подарувати одна одній гарну нічну сорочку до першої шлюбної ночі. Виходить заміж перша - подруга подарувала розкішну сорочку з гарними бантиками, рюшиками і кружавчиками. Минуло небагато часу, виходить заміж друга. Після весільного бенкету заходить в спальню, розгортає згорток з подарунком від подруги, а там прозорий шовковий шарфик. Наступного дня дзвонить подрузі: "Що ж ти мене підвела. Я ж надіялася на нічну сорочку." Подруга їй відповідає: "Чи тобі не все рівно шарфик то, чи сорочка. Однак буде на шиї."

 

Ні, я не закликаю "Алга, Казахстан!" Мені дуже жаль убитих, покалічених, кинутих у в'язниці. Все більше переконуюся, що Мюнхгаузен не зможе вибратися з болота разом з конем, тягнучи сам себе угору за косичку.

То зовнішнє управління? Сьогодні надто зацікавлені розвинені країни у дешевій сировині з недорозвинених країн. Можливо років через 100 чи 200 гуманізм переможе меркантилізм. А можливо раніше хвіст навчиться крутити собакою, як зараз РФ крутить ціною на газ.

 

Запитання: "Об'єднані Арабські Емірати експортують нафту й газ. Чому вони не знають революцій?

Відповідь: Станом на 2020 рік населення ОАЕ становило 9,99 мільйона, з них 1,4 мільйона — громадяни Еміратів, а 8,58 мільйона — емігранти. Площа — 82 800 кв.км. ВВП на душу населення у 2019 р. 41 420 дол.
Чому тут не діє «прокляття ресурсів»? Може тому, що тут не будували комунізм і не вирощували партійних корупціонерів.
Урядова політика диверсифікації економіки направлена на зниження частки експорту нафти й газу і збільшення частки продукції високотехнологічних галузей: апаратура для радіозв’язку, комп’ютерна техніка, автомобілі. Престижною є освіта, одержана в ОАЕ. З 1971 року на фінансування освіти виділяється близько 25 % від усіх коштів бюджету. Середня освіта безоплатна. В ОАЕ діють 100 університетів, з них тільки 3 державні. Щоб іноземні студенти могли отримати повну вищу освіту на території Об’єднаних Арабських Еміратів, для них створені студентські містечка. Причому це робиться не державою, а іншими країнами для своїх студентів. З дозволу уряду тут знаходяться кампуси університетів Великої Британії, США, Німеччини, Іспанії, Франції, Австралії, Швейцарії, Бельгії, розміщені в Селищі Знань і Дубайському міжнародному академічному містечку. Крім Сорбонського університету, де викладання ведеться французькою, в решті університетів викладають англійською мовою. Після закінчення університету, випускники отримують дипломи міжнародного зразка. Найзатребуваніші з 80 пропонованих спеціальностей: туризм і готельний бізнес, фінанси і банківська справа, архітектура, інформаційні технології. Навчання платне. Випускники одержують запрошення на роботу. Крім того уряд запрошує на роботу висококваліфікованих спеціалістів з Індії, Египту, Пакистану, Шрі-Ланки і т.д.

В країні немає вильотів вертольотами для проживання в бараках і роботу вахтовим методом, як на родовищах Сибіру. Немає «поясів шахідів» (халуп безробітної молоді навкруги міст), як у Казахстані. Земля не утикана підпільними газовими свердловинами і не порита нелегальними кар’єрами, як в Україні.

І так, успішне суспільство з неминучою нерівністю не потребує революцій.

Категорія: ІМХО | Додав: Kunigunde (07.01.2022)
Переглядів: 101 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: